hands

Hoolitsuse tagamine lennureisijale

Päevas hilineb või tühistatakse tuhandeid lende, millel on oluline mõju lennuettevõtja kasumile. Vähem olulisem ei ole tõsiasi, et sadade tuhandete reisijate reisiplaan saab sellega rikutud, mis tekitab ebamugavusi ja lisakulusid. Ebameeldivuse korvamiseks on Euroopa Liidus kehtestatud lennureisijate kaitseks määrus, mille alusel saab tagantjärgi nõuda hüvitist summas 250, 400 või 600 eurot. Hüvitissumma sõltub lennumarsruudi pikkusest, kuid lennuettevõtja ei ole kohustatud hüvitist maksma juhul, kui lennu hilinemise või tühistamise põhjustasid erakorralised asjaolud (nt sobimatu ilmastikutingimus, turvalisuse oht, terrorism). Kuid üks oluline kohustus on lennuettevõtjal alati, olenemata erakorraliste asjaolude esinemisest või kindlustuse olemasolust. Lennuettevõtja peab tagama abi (hoolitsus) oma reisijatele.

Kohustus pakkuda reisijale hoolitsust tekib olukordades, kui lend tühistatakse või hilineb vähemalt 2 tundi. Seejuures tuleb reisijale pakkuda (reisija ei pea ise nõudma) ooteajaga võrreldes piisavat sööki ja juua. Lisaks võimaldatakse reisjatel lennuettevõtja kulul teha kaks telefonikõnet.

Juhul kui edasilükatud lend toimub järgmisel päeval või lend tühistati, on lennureisijal õigus saada lennupileti raha tagasi, kui ta otsustab reisist loobuda. Reisi jätkates, annab lennuettevõtja tasuta uued lennupiletid ning peab tagama tasuta hotellimajutuse ja transpordi lennujaama ja majutuskoha vahel.

Kui lennuettevõtja pakub / ei paku hoolitsust, siis on reisijal endiselt õigus taotleda hüvitist, mida tuleb hinnata koosmõjus probleemi põhjusega. Õigus hüvitisele jääb kehtima ka olukorras, kui kindlustus korvab tekkinud kahju. Situatsioonil, mil lennuettevõtjal ei ole piisavalt tööjõudu, et reisijatele toitu, majutust või transporti tagada, tasub kulutused kanda ise. Flagito tungiv soovitus on, et tehtavad kulutused jääksid mõistlikuse piiresse ning kõik kuludokumendid säilitataks. Hiljem tasub kuludokumendid koos hüvitisnõudega esitada lennuettevõtjale, kes peab korvama tekkinud kahju.

Seega kui reisil tekib viivitus või muu probleem, tasub esmalt pöörduda vastutava lennuettevõtja poole ning nõuda hoolitsust (söögitalonge, tasuta telefonikõnesid, vajadusel majutust ning tasuta transporti). Tagamaks lennureisijatele vajaliku hoolitsuse, oleme välja töötanud teavituslehed:

1) Kasuta olukorras, kui lennu algus- ja lõppsihtkoha pikkus on vähem kui 1500 km (nt Tallinn – Amsterdam) ning lennu väljumisaeg hilineb vähemalt 2 tundi.

1) According to the Regulation (EC) No 261/2004 of the European Parliament and of the Council of 11 February 2004 article 6(a)(i) when an operating air carrier reasonably expects a flight to be delayed beyond its scheduled time of departure for two hours or more in the case of flights of 1500 kilometres or less, passengers shall be offered free of charge by the operating air carrier the assistance: 1) meals and refreshments and 2) two telephone calls, telex or fax messages, or e-mails. 3) Where a stay of one or more nights becomes necessary, or where a stay additional to that intended by the passenger becomes necessary: hotel accommodation and transport between the airport and place of accommodation (hotel or other).

2) Kasuta olukorras, kui lennu algus- ja lõppsihtkoha pikkus on rohkem kui 1500 kuni 3500 km (nt Tallinn – Brüssel) ning lennu väljumisaeg hilineb vähemalt 3 tundi.

2) According to the Regulation (EC) No 261/2004 of the European Parliament and of the
Council of 11 February 2004 article 6(b)(i) when an operating air carrier reasonably expects a flight to be delayed beyond its scheduled time of departure for three hours or more in the case of flights of all intra-Community flights of more than 1500 kilometers and of all other flights between 1500 and 3500 kilometres, passengers shall be offered free of charge by the operating air carrier the assistance: 1) meals and refreshments and 2) two telephone calls, telex or fax messages, or e-mails. 3) Where a stay of one or more nights becomes necessary, or where a stay additional to that intended by the passenger becomes necessary: hotel accommodation and transport between the airport and place of accommodation (hotel or other).

3) Kasuta olukorras, kui lennu algus- ja lõppsihtkoha pikkus on rohkem kui 3500 km (nt Tallinn – Phuket) ning lennu väljumisaeg hilineb vähemalt 4 tundi.

3) According to the Regulation (EC) No 261/2004 of the European Parliament and of the
Council of 11 February 2004 article 6(c)(ii) when an operating air carrier reasonably expects a flight to be delayed beyond its scheduled time of departure for four hours or more in the case of all flights of more than 3500 kilometres, passengers shall be offered free of charge by the operating air carrier the assistance: 1) meals and refreshments; 2) two telephone calls, telex or fax messages, or e-mails and 3) Where a stay of one or more nights becomes necessary, or where a stay additional to that intended by the passenger becomes necessary: hotel accommodation and transport between the airport and place of accommodation (hotel or other).

Soovitame eeltoodu salvestada oma telefoni ning lennujaamas on oluliselt lihtsam lennuettevõtjaga suhelda abi saamise eesmärgil! Vaata lähemalt https://flagito.eu/