hands

Hüvitist Euroopa Liidu välise jätkulennu puhul
Euroopa Kohus kinnitas 11.07.2019 otsuses varasemat praktikat, mille kohaselt on reisijal õigus nõuda hüvitist Euroopa Liidu välise jätkulennu puhul.

Kõneall olevas lahendis oli 11 reisijal üks broneering lendudele Praha (Tšehhi) – Abu Dhabi (Araabia Ühendemiraadid), mida teenindas Euroopa Liidu lennuettevõtja (CZA) ning Abu Dhabi  – Bangkok (Tai), mida teenindas Euroopa Liidu väline lennuettevõtja (Etihad Airways). Esimene lend toimus tõrgeteta. Jätkulend hilines, mille tulemusena jõuti sihtkohta üle 8 tunni hilinemisega. Reisijad nõudsid hüvitist CZA-lt, kuid lennufirma keeldus põhjendusega, et nad ei vastuta Etihad Airways tegevuse eest.

Euroopa Kohus asus seisukohale, et CZA vastutab ning on kohustatud maksma reisijatele hüvitist. Seda põhjusel, kuna reisijatel oli üks broneering (pilet), mistõttu tuleb kogu lennumarsruuti käsitleda ühtse tervikuna. Vähemoluline ei olnud asjaolu, et reis sai alguse Euroopa Liidus liikmesriigi territooriumilt, mistõttu kohaldub reisijaid kaitsev määrus. Tegemist on tervitava otsusega, mis annab reisijale laiema valikuvabaduse hüvitisnõude esitamiseks.

Tegemist ei ole siiski uue õigusliku tõlgendusega, kuivõrd Euroopa Kohus tegi sarnase otsuse 2018.a keskpaigas. Samas peitub Euroopa Kohtu värskes lahendis uudne õiguslik käsitlus, mis lihtsustab oluliselt hüvitise nõudmist. Kohtuotsuse kujunemisele andsid panuse ka kaks eestlast – Koja president Küllike Jürimäe ja Euroopa Kohtu jurist Priit Pikamäe.

Flagito hoiab Euroopa Kohtu ja teiste liikmesriikide kohtupraktikal silma peal, et tagada reisijatele võimalikult kvaliteetne abi hüvitiste sissenõudmisel. Hüvitise nõudmiseks täida ankeet Flagito kodulehel ning jäta vaidlemine Flagito hooleks. Võtame riski ja närvikulu enda kanda ja aitame hüvitise lennufirmalt välja nõuda.