hands

Pakettreisiga seotud õigused

Tihtipeale pöördutakse Flagito poole küsimusega, kas reisijal on õigus hüvitisele reisiprobleemi korral, kui on ostetud pakettreis. Lühike vastus eelnevale küsimusele on „jah“. Lennutõrke korral lennufirmalt hüvitise nõudmist ei mõjuta asjaolu, kas reisitake iseseisvalt või pakettreisilepingu alusel.

Mis on pakettreis?

Lihtsustatult on tegemist reisiga, kus reisikorraldajalt ostetakse lennupiletid koos teenusega (näiteks majutus, toitlustus, transfeer ja ekskursioonid). Pakettreisid sobivad mugavust eelistavale reisijale, kes ei soovi reisimarsruuti omal käel kokku panna.

Kellelt hüvitist nõuda?

Näiteks soetate reisikorraldajalt X 7-päevase pakettreisi Sharm El Sheikhi kõigi mugavustega hotellis, mis maksab 1000 eurot. Kui reisile minnes või tulles lend tühistatakse või hilineb, on kõigil reisijatel, sh ka alaealisel õigus hüvitisele.

Sellises olukorras on reisijal õigus nõuda lennuettevõtjalt (nt SmartLynx) 600 eurot hüvitist lennu hilinemise/tühistamise eest EL-i määruse 261/2004 järgi. Täiendavalt peab lennufirma pikaajalise viivituse või tühistamise korral reisijate eest hoolitsema – korraldama hotellis ööbimise ja pakkuma ooteajaga võrreldes piisavalt süüa.

Erinevalt lennufirma kohustusest pakkuda majutust ja süüa, ei näe sellist kohustust seadus ette reisikorraldajale, kui reisitõrge esineb lennu alguspunktis. Olukorras, kus lennutõrge esineb tagasilennul, on reisijal õigus reisikorraldajalt majutamist ja süüa nõuda. Märkimisväärne on Euroopa Kohtu praktika, mille järgi ei saa hoolitsuse (majutus, piisavalt süüa/juua) pakkumise kohustusest lennufirma kõrvale hoiduda, kui lend hilines või tühistati erakorralistel asjaoludel (halb ilma, streik, terrorism).

Kokkuvõte

Hüvitise nõue tasub esitada lennufirma vastu. Majutuse ja toitlustuse pakkumise kohustuse täitmist on lihtsam nõuda lennufirmalt, kuid praktikas korraldavad selle reisikorraldajad.
Kui Sinul või tuttaval on lend tühistatud või hilinenud viimase 3 aasta jooksul, siis täida ankeet Flagito kodulehel https://flagito.eu/ või võta meiega ühendust +372 519 888 70 või info@flagito.eu. Flagitol on teadmised ja kogemused olukordade lahendamiseks ja kompensatsiooni väljanõudmiseks.