hands

Hilinenud SmartLynxi lennu eest saadud hüvitis kattis ligi poole neljaliikmelise pere reisikuludest
Flagito OÜ on järjest edukam kohtumenetlustes ja seetõttu on lennufirmad sunnitud reisijatele maksma õiglast kompensatsiooni. Toome lugejateni järjekordse kohtuvõidu lennuettevõtja SmartLynx üle.

Eesti perel (2 täiskasvanut ja 2 last) oli ostetud reisibüroost pakettreis (lennupiletid, majutus, transfeer) marsruudil Tallinn – Lanzarote – Tallinn. Kanaari saarelt väljuv lennuk hilines üle 6 tunni, kuna lennukil avastati tehniline rike. Reisijatel tuli algselt lennujaamas oodata, misjärel pakuti suupisteid, majutust ning transporti majutuse ja lennujaama vahel. Kompensatsiooni aga lennuettevõtja ei pakkunud.

Seejärel pöördusid reisijad lennuhüvitise väljanõudmisega tegeleva ettevõtte Flagito poole, kes nõudis reisijatele hüvitist kokku 1600 eurot, s.o 400€/reisija. Lennuettevõtja nõuet ei tunnistanud, mistõttu pöördus Flagito reisijate kaitseks hagiavaldusega kohtusse. Viis kuud hiljem tegi Harju Maakohus otsuse – lennuettevõtja SmartLynx on kohustatud maksma hüvitist 1600 eurot, mis katab terve pere pool reisikuludest.

Lennuhüvitiste ettevõtte Flagito juhatuse liige Sander Potiseppa sõnul üha enam reisijaid taotlevad lennufirmadelt hüvitist (tšarter)lendude hilinemise või tühistamise eest. “Euroopa Kohus tegi 2009 kohtuotsuse, mille kohaselt on reisijal õigus nõuda hüvitist lennu hilinemise eest, kui reisija saabub sihtkohta vähemalt kolm tundi oodatust hiljem. Lisaks on Euroopa Kohus leidnud, et tehniline rike ei ole Määruse alusel käsitletav erakorralise asjaoluna, mistõttu on lennuettevõtja kohustatud kompensatsiooni maksma. Samas loetakse erakorralisteks asjaoludeks ilmaga seotud asjaolud, julgeolekurisk, poliitiliselt ebakindlat olukorda või lennuliiklust või -turvalisust puudutav otsus”.

Hüvitise summa sõltub lennu pikkusest ja hilinemise kestusest. Vaidluse all olnud lennujuhtumis oli lennu algus- ja lõppsihtkoha vahemaa 4457 km (Lanzarote – Tallinn), kuid tegemist oli ühendusesisese (Euroopa Liidu liikmesriik) lennuga. Sellisel juhul on lennuprobleemi esinemise korral õigus hüvitisele summas 400 eurot.

Kui reisijal pole tahtmist ega aega juhtumiga ise tegeleda, siis saab hüvitist taotleda otse Flagito kodulehe (https://flagito.eu/) kaudu. “Tuleb tõdeda, et ette nähtud hüvitist taotleb alla poole reisijatest ning lennuettevõtjatel on hüvitiste osas eri suhtumine. Näiteks ei vastata taotlustele, osad maksavad hüvitise 1 – 6 nädala jooksul või keelduvad ilma õigusliku aluseta hüvitise maksmisest. Peamiselt on lennuettevõtjad seisukohal, et hilinemise/tühistamise põhjustasid ettenägematud asjaolud, kuid Flagito sekkumisel muudavad lennufirmad oma seisukohta,” kommenteerib Flagito juht.

Kui lennutõrkeid on esinenud viimase viie aasta jooksul, võib reisijal olla õigus hüvitisele. Täida ankeet Flagito kodulehel ning Flagito alustab menetlust.

Advokaadibüroo Küllike Namm advokaat Kristjan Tuul esindas Harju Maakohtus edukalt lennuhüvitise väljanõudmisega tegelevat ettevõtet Flagito vaidluses lennuettevõtjaga Smartlynx.